Към съдържанието

Снимка

Възможен ли е полет от 400 километра на линейно разстояние в България с парапланер?

• Please log in to reply
8 отговора на тази тема

Анкета: За възможността за полети на свръхдълги разстояния (8 потребител(и) са гласували)

Възможен ли е полет от 400 километра на линейно разстояние в България с парапланер?

1. Не, няма условия (2 глас(а) [25.00%] - Виж)

Процент гласували: 25.00%

2. Да смятам, че е въпрос на време (4 глас(а) [50.00%] - Виж)

Процент гласували: 50.00%

3. Въпросът не е между не и да, а кога. (2 глас(а) [25.00%] - Виж)

Процент гласували: 25.00%

Глас Гостите не могат да гласуват

#1 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 03 September 2011 - 09:36 AM

Историческа справка
Републиканския рекорд на България за полети с парапланер в дисциплината линейно разстояние от 1999 година до момента

1999
Димитър Михов (Pero/Sky) - излита от Растник и достига до Българево
(112 km)

август 2000
Орлин Димов (Vertex/Nova) - излита от Сопот и достига до Перник
(134 km)

август 2000
Димитър Михов (Fever/Sky)- излита от Витановци и достига до язовир “Въча(бивш Антонивановци)” край Девин
(147 km)

15 юли 2001
Орлин Димов (Vertex/Nova) - излита в 11:00 от Сопот и в 19:40 достига до границата Калотина
(160 km)

16 август 2001
Димитър Михов (Flair/Sky)- излита от Бузлуджа и достига до Перник
(188 km)
Старт: Бузлуджа (N 42"44.329'; E 025"23.397' ); 12:45 ч
Термики: 2 м/с средно; максимуми 4-5-6 м/с
База на облаците: 2300 м нмв
Вятър: 5-15 км/ч
Финал: - 1-2 км север-североизток от Дивотино(N 42"38.118'; E 023"06.225' ); 19:10 ч Продължителност: 6 часа и 25 мин
Средна скорост: 29,3 км/ч

9 юли 2003
Николай Йотов (Expert/ Nova) -излита от Войнягово и кацна до с. Горно Ябълково
(201 км)
Старт: Войнягово (N42 32' 53.8" E24 45' 06.7"); 13.00 ч Термики: 2 м/с средно; максимуми 4-5-6 м/с База на облаците: 2400-2600 м нмв Вятър: 7-8 м/с СЗ Финал: Църквището - 2 км източно от Г. Ябълково (N42 06' 31.1'', E027); 19.05 ч Продължителност: 6 часа и 5 мин
Средна скорост: 33 км/ч

8 август 2003
Данил Димов (Gin/ Boomerang)- излита от Невша и достига до с. Лясковец (Харманлийско)
(216 км)
Час на излитане: 12.30
Час на кацане 19.15
Продължителност на полета: 7:15
Максимална височина -
Общ набор на височина -

13 септември 2006
Ивелин Илиев(SOL/ Dinamik AR)- излита от Невша и достига до Долни Дъбник
(234 км)
Час на излитане: 11.50
Час на кацане 18.35
Продължителност на полета: 6:45
Максимална височина - 2324м набрана в близост до гр. Бяла
Общ набор на височина - 15937 м.

28 август 2008
Явор Плашилски(Omega 7, Advance) - излита от Шумен и достига до Селановци, Оряхово
242,6 km
Час на излитане: 12:44:18
Час на кацане: 19:25:30
Продължителност на полета: 6:41:12
Максимална височина – 2565 m

17 април 2011

Станислав Велчев(Еlement/Fire 3) - излита от Невша, Варна и достига до Борован, Враца
280,6 km
Час на излитане: 12:15:14
Час на кацане: 19:21:24
Продължителност на полета: 7:06:10
Максимална височина – 2192 m

През 1999 година беше премината границата от 100 километра полет с парапланер на линейна дистанция от Димитър Михов (Pero/Sky) .
За четири години републиканския ни рекорд премина 200 километровата граница от Николай Йотов(Expert/ Nova).
По програма” до края на тази година трябва да бъде мината и 300 километровата граница.

• 1

Печелим я, ние нея славата,
не защото никога не сме падали,
а всеки път сме ставали,
след като са ни съборили.

#2 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 03 September 2011 - 13:03 PM

Миналата година зададох въпроса за 300 километра в един друг форум и точно след една година Даниел Димов(Fire 3, Element) даде отговора.
Да се надяваме, че няма да чакаме 12 години, както излиза, ако се анализират данните, за да бъде мината границата от 400 километра.
  • 1

а всеки път сме ставали,

#3 k0c3t0

k0c3t0

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 82 Мнения:

Публикувано 03 September 2011 - 15:08 PM

Линейно изчислено,ако се цели рекорд в Територията на България е възможно да стане само с лебедка от територията на Добруджа около Ген.Тошево или още по източно.Има вариант с излитане от Рогачево,но трябват уникални условия и късмет поне в първите 30-40км докато се измъкне пилота в Добруджа,където ще стане по-висока базата.В първите ми дни на обучение си спомням един ден сутринта-може би беше към 9 часа,бяхме на Рогачево и излетях за хвър-кац,веднага след излитането ми влязох в термика и лесно набрах поне 300м над старта без даже да въртя,спомням си него ден след това,че много хора бяха направили яки полети от Невша,макар и да са излетели късно,явно този ден е бил именно от ония дни,в които може да се направи супер дълъг прелет.Има един старт до Добрич-Близо до село Миладиновци,който е почти копие на Рогачево-Висок към 70м-за чист Изток.Даже Даниел в деня на рекорда ми се обади да ме пита дали искам да идем на другия ден да му го покажа-явно не е знаел какво го чака :crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot: От там измерено също има 400км по права линия,с кацане до Белоградчик.Според мен развръзката на такъв прелет ще е в ранното излитане.Ако се проследят рекордите почти всички излитания са около 12 или малко по-рано.Има дни в които има условия поне от 10 часа и ако има пилот,който ще съумее за излети толкова рано и да се набере може би 400км могат да се направят.
  • 1

#4 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 26 July 2012 - 10:39 AM

Може би един такъв ден е бил 12 юли 2008 година, когато Костадин Костадинчев прави полет от около 100 километра. Ако времената са точни и той е продължил до най-западната точка на България за около 10 часа са възможни 400 километра. Записът на полета е под номер 29 в последната таблица, която направих.
http://sexyfly.dir.b...les/5370646.pdf
  • 1

а всеки път сме ставали,

#5 boncho

boncho

Shumen-XC Psycho

• Shumen-XC Pilot
  • PipPipPip
  • 1528 Мнения:

Публикувано 27 July 2012 - 06:36 AM

Според мен времената не са точни ;)
  • 0

#6 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 29 July 2012 - 04:47 AM

Според мен времената не са точни ;)

Според очевидец разликата е само един час.
Най- добре е самият пилот да каже, защото мина доста време и могат да станат грешки.
  • 0

а всеки път сме ставали,

#7 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 05 August 2012 - 08:55 AM

Рекордът на Даниел Димов скоро ще падне!

Кое ми дава основания да твърдя това?
Разгледайте следната таблица.
Таблица за рекорд
В нея с жълто са отбелязани новите лични рекорди, а с оранжево средната скорост по време на полета.
Какво прави впечатление? При всички постижения от тази година, средната скорост е почти 10 километра по-голяма от миналогодишната. Вече се лети при средна скорост 45-50 километра в час. Това увеличава и риска при полетите. За тези върхови постижение практиката показва, че типа на крилото няма значение. Важно е пилотът до „улучи“ момента. Само въпрос на време, масови да станат полетите при 55-60 километра в час. Тези средни скорости предполагат и средни линейни скорости около 45-50 километра в час. Това означава, че за линеен полет над 300 километра са необходими около 6 часа. През август и септември тази година, може да се осигури до 8 часа полет, което означава около 360 и повече километра. Все повече български пилоти летят при тези скорости, което означава и голям брой възможности за рекорд.

Въз основа на горното твърдя, че до края на лятото(астрономическото) рекорда ни ще бъде подобрен, а при щастливо стечение на обстоятелствата, ще има и полет над 400.....
  • 2

а всеки път сме ставали,

#8 Stavel

Stavel

ShumenXC Cloud Chaser

• Admin
  • PipPipPip
  • 665 Мнения:

Публикувано 05 August 2012 - 10:13 AM

Здравей Марко!
Средни скорости над 50 км/ч с парапланер означават или че пилота е ненормален и лети на 100% спийд система постоянно или че вятъра е над 10 м/с.
Много рядко са дните, когато във височина вятъра усилва до 10+ м/с, а в ниското остава поносимо силен за да може да се излита и да не раздробява термиките.
За мен ключа към 400 км прелет е старт на полета в 11 часа, кацане към 7-8. Ден с около 10 м/с вятър във височина и хубави облачни улици. При 8-9 часа полет с 40-50 км/ч рекорда пада и евентуално се минава 400 км границата.

Тези полети с по 55-60 км/ч не мисля, че са възможни по нашия край. А може и да греша :)
Ти следиш повече полетите, имаш ли наблюдения за полети с подобни скорости?
За делтите знам, че това е средната им скорост долу-горе.

Таблица за рекорд
В нея с жълто са отбелязани новите лични рекорди, а с оранжево средната скорост по време на полета.
Какво прави впечатление? При всички постижения от тази година, средната скорост е почти 10 километра по-голяма от миналогодишната. Вече се лети при средна скорост 45-50 километра в час. Това увеличава и риска при полетите. За тези върхови постижение практиката показва, че типа на крилото няма значение. Важно е пилотът до „улучи“ момента. Само въпрос на време, масови да станат полетите при 55-60 километра в час. Тези средни скорости предполагат и средни линейни скорости около 45-50 километра в час. Това означава, че за линеен полет над 300 километра са необходими около 6 часа. През август и септември тази година, може да се осигури до 8 часа полет, което означава около 360 и повече километра. Все повече български пилоти летят при тези скорости, което означава и голям брой възможности за рекорд.

Въз основа на горното твърдя, че до края на лятото(астрономическото) рекорда ни ще бъде подобрен, а при щастливо стечение на обстоятелствата, ще има и полет над 400.....

"Работа има винаги, добро време за летене - не!"
Stavel's Photo Gallery

#9 Марко Марков

Марко Марков

Advanced Member

• Moderators
  • PipPipPip
  • 1954 Мнения:

Публикувано 06 August 2012 - 07:48 AM

Здравей Марко!
Средни скорости над 50 км/ч с парапланер означават или че пилота е ненормален и лети на 100% спийд система постоянно или че вятъра е над 10 м/с.
Много рядко са дните, когато във височина вятъра усилва до 10+ м/с, а в ниското остава поносимо силен за да може да се излита и да не раздробява термиките.
За мен ключа към 400 км прелет е старт на полета в 11 часа, кацане към 7-8. Ден с около 10 м/с вятър във височина и хубави облачни улици. При 8-9 часа полет с 40-50 км/ч рекорда пада и евентуално се минава 400 км границата.

Тези полети с по 55-60 км/ч не мисля, че са възможни по нашия край. А може и да греша :)
Ти следиш повече полетите, имаш ли наблюдения за полети с подобни скорости?
За делтите знам, че това е средната им скорост долу-горе.

Таблица за рекорд
Какво прави впечатление?

Да има такива полети. Последният за който се сещам е на Карен Кьошкерян от 28/07/2012.
http://forum.skynoma...rdo/flight/3896

XC инфо
Линейно разстояние 126.0 км (45.0 км/ч)
Макс. разстояние 126.6 км (45.2 км/ч)
OLC разстояние 133.4 км (47.6 км/ч)

Инфо за полета

Продължителност 2:47:58
Макс. варио 7.3 м/с
Мин. варио -6.3 м/с
Макс. височина (н.м.в) 2875 м
Мин. височина (н.м.в) 331 м
Височина на старта (н.м.в) 599 м
Набрана височина 2276 м
Макс. скорост 137.8 км/ч
Средна скорост 55.8 км/ч

Според Кьошкерян е имало възможност за много дълъг прелет. Условията са били некомфортни, но самият факт, че е прелетял повече от 130 километра, говори, че се е справил добре.
  • 0

а всеки път сме ставали,